OPETH - The Last Will And Testament
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Boli to krásne časy rozpuku slovenských regionálnych rádií. Vtedy ešte Rádio Nitra, neskôr premenované na Hviezdu FM, a jej rocková, miestami priam metalová relácia, ktorú uvádzal Anton Tkáčik - v tých časoch študent jednej z nitrianskych vysokých škôl. Absolútny fenomén, na ktorý neskôr nadviazal Raymond Kaňa so svojou Frndžalicou. Práve Tónko so svojím nezabudnuteľným entuziazmom v hlase bol jedným z dôležitých šíriteľov metalovej hudby do uší slovenskej mládeže. A práve on predstavil svojim poslucháčom na západnom Slovensku, medzi nimi aj autorovi týchto riadkov, hviezdne chvíle piešťanských DISSONANCE.
Je paradoxné, že jeden z najzásadnejších albumov slovenskej metalovej histórie vyšiel na značke Czech Panorama. Pôvodne dohodnutý zmluvný partner, Škvrna records, v poslednej chvíli odskočil od spolupráce, čo natiahlo vydanie „Look To Forget“ o pekných pár mesiacov. DISSONANCE svoj debutový album nahrali už na konci roka 1993 v štúdiách Slovenského rozhlasu. Miesto nahrávania sa jednoznačne prejavilo na výnimočnej kvalite záznamu. Kto vie, prečo DISSONANCE nešli do „slovenského Morrisoundu“ v Šulekove, urobili však v každom prípade dobre.
DISSONANCE boli odpoveďou na inteligentnú americkú brutalitu v podaní DEATH a ATHEIST. „Look To Forget“ dokonale zapadá do obrazu k svojim súčasníkom „Individual Thought Patterns“, „Focus“ a „Elements“. Inštrumentálna zrelosť kapely je na „Look To Forget“ aj po rokoch šokujúca. Bubeník Paľo Jambor so svojimi prefíkanými jazzovými linkami predurčuje charakter celej nahrávky. Kapela hrá príťažlivo komplikovanú agresívnu muziku, ktorú v pravej chvíli odľahčuje akustickými gitarami či priamočiarejšími pasážami. Od famózneho úvodného výkriku „Raj tu sabmit!“, cez parádnu jazdu „Mankind“, najväčšiu hitovku „Candid Condolence“ a krásne chladivú inštrumentálku „Feelingless“ až do posledných tónov záverečnej chuťovky „The Limited Space“ – všetko tu sedí na milimeter presne, všetko hrá absolútne dokonale. Z dnešného pohľadu je až neuveriteľné, že sme na Slovensku kedysi mali metalovú kapelu, ktorá doslova držala prst na tepe doby.
Ako to už u nás chodí, umelecké nadšenie veľmi skoro zomrelo pod tlakom neúprosnej reality. Dnes už môžeme len nostalgicky dumať nad tým, ako by to celé dopadlo, keby sa chlapcov z DISSONANCE chopil nejaký zahraničný manažment a keby po turné s GLADIATOR nasledovali koncerty v Európe. Nič z toho sa nekonalo. Mladí muži potrebovali z niečoho žiť, venovali sa svojim zamestnaniam, hudba išla na vedľajšiu koľaj. Zašlo to až tak ďaleko, že Pavol Jambor je dnes vážený pedagogický pracovník, ktorý nechce mať nič spoločné so svojou metalovou minulosťou. Tak či onak, ťažko hľadať v histórii slovenského metalu nahrávku, ktorá by bola natoľko nadčasová a kvalitná. Kto počúval v roku 1994 „Look To Forget“, nie je dnes prekvapený z nadšenia, ktoré vzbudzujú kapely ako THE FACELESS, OBSCURA alebo GOROD. Len si tak občas smutne, nostalgicky povzdychne.
Z dnešného pohľadu je až neuveriteľné, že sme na Slovensku kedysi mali metalovú kapelu, ktorá doslova držala prst na tepe doby.
Marián Mišík
- basgitara, spev
Márius Kadák
- gitara
Vladimír Mituník
- gitara
Pavol Jambor
- bicie, čelo, klávesy
Hosť:
Vladimír Pagáč
- spev (1, 6, 7)
1. Right To Submit
2. Invisible
3. Mankind
4. Candid Condolence
5. Feelingless (Instrumental)
6. Possesed By Desire
7. Insane Reality
8. The Limited Space
Look To Forget (1994)
Ak by v roku 1997 nevydali TESTIMONY svoj posledný album, tak by som dodnes pokladal „Look To Forget“ za najlepšiu slovenskú metalovú nahrávku všetkých čias. Nič to ale nemení na fakte, ktorým je moje presvedčenie o absolútnej zásadnosti tohto jediného záseku z dielne DISSONACE.
„Look To Forget“ je krásna ukážka toho, ako jednoducho sa dá kopírovať veľké vzory a zároveň byť aj originálny.
V roku 1994 bola slovenská deathmetalová scéna už o dosť viac než len neohrabaný pokus napodobniť extrémne metalové dianie „na západe“. V roku 1994 debutovali piešťanskí DISSONANCE s albumom, ktorý bol zvlášť po hudobnej stránke porovnateľný s vtedajšími špičkami svetového technického death metalu. Celkom vážne si dovolím tvrdiť, že na „Look To Forget“ slovenská skupina vyzývala veličiny ako DEATH, PESTILENCE, ATHEIST a ATROCITY možne nie priam na súboj, ale povedzme že na priateľský zápas, v ktorom by bez problémov uhrala remízu. Škoda, že sa DISSONANCE nepodarilo vážnejšie preraziť vo svete, ale pre ten bolo Slovensko v 1. polovici 90. rokov stále skôr nedôveryhodnou a hlavne „trhovo nezaujímavou“ krajinou tretieho sveta. A ak by sa vtedy niekto odhodlal pokúsiť sa o čosi, stálo by ho to možno samovražedné množstvo energie a financií. A tak DISSONANCE zostali skupinou jedného albumu, pri počúvaní ktorého sa dá akurát tak rozmýšľať o tom, „čo by bolo, keby...“
Perfektná práca z Pieštan...páčia sa mi tieto recenzie starých albumov. Ešte by som navrhol aj album APOPLEXY...to je tiež neuveritelná nahrávka
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Aktuální EP ukazuje dvě tváře současně. Zprvu klasický symfonický patos, pak ovšem skladby „200 Years“ a „Live The Tale“, které se bez sborových refrénů obejdou, a hned je to o třídu lepší. Tudy vede cesta z tvůrčí smyčky a bezradnosti posledních alb.
Je to úplne posledný album THE CURE? Dôstojnejší odchod si neviem predstaviť. Spočiatku nenápadný album si ma postupne omotal melancholickou atmosférou. Hustý oblak hmly, z ktorej sa mi nechce hľadať cestu von. ,,Disintegration" pre toto desaťročie.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.